Proexchange

Blog o pieniądzach i nie tylko

pożyczka pozabankowa
Pożyczki i kredyty

Pożyczki pozabankowe. Czy warto?

Pożyczki pozabankowe cieszą się rosnącą popularnością. Wciąż jednak są osoby nieprzekonane co do tego, że jest to rozsądne rozwiązanie, a do tego może być tańsze niż kredyt w banku. O dziwo, jest to możliwe, ponieważ pożyczki pozabankowe opierają się o prawo cywilne, a nie prawo bankowe. Z jednej strony jest to duże ułatwienie dla konsumentów, a z drugiej strony może rodzić wątpliwości kto tak naprawdę pożycza nam pieniądze i czy nie ma tam ukrytych kosztów?

Pożyczka a kredyt – czym to się różni?

Co do zasady kredyty i pożyczki udzielane są przez banki i SKOKi. Natomiast parabanki mogą tylko udzielać pożyczek. Ale nazewnictwo nie nie najważniejsza różnica. Dla konsumenta ważniejsze będą koszty. Otóż każdy kredyt musi być oprocentowany. Nie ma prawnej możliwości, aby to ominąć, dlatego w banku nie dostaniemy kredytu za darmo. Po drugie każdy bank musi rzetelnie sprawdzić klienta i ocenić ryzyko kredytowe. Oznacza to sprawdzanie obligatoryjnie baz BIK i Bankowego Rejestru, a często też KRS. Natomiast firmy pożyczkowe nie mają takiego obowiązku. Pożyczamy pieniądze na mocy umowy cywilnoprawnej, gdzie wpisuje się najczęściej kto pożycza i od kogo, datę udzielenia pożyczki, datę zwrotu pożyczki lub daty, gdy jest to pożyczka ratalna oraz kwotę udzielonej pożyczki i kwotę do zwrotu, jeśli jest inna. Ale nie musi. Pożyczki nie muszą być oprocentowane. Jest to umowa między dwoma stronami, więc strony same wyznaczają jej warunki. Firmy pożyczkowe nie muszą weryfikować tak dokładnie potencjalnych klientów jak banki, ale robią to, dla własnej korzyści, aby też ocenić swoje ryzyko finansowe.

Zalety pożyczek pozabankowych

Największą zaletą jest właśnie brak kosztów. Ale nie wszystkie pożyczki takie są! Oferty pożyczek za darmo, bez oprocentowania i innych kosztów głównie kierowane są do nowych klientów firmy. Jednak faktycznie po spełnieniu wymagań można otrzymać pożyczkę i w wyznaczonym terminie odda się dokładnie tyle, ile zostało pożyczone. Dlatego wiele osób często biorących pożyczki po prostu co pożyczkę zmienia parabank, żeby nie płacić dodatkowych kosztów.

Kolejna zaleta to szybkość weryfikacji wniosku o pożyczkę. Parabanki reklamują się weryfikacją w 15 minut i faktycznie jest to możliwe. W zasadzie wszystko zależy od samej metody weryfikacji. Pierwszy etap to zwykle wpłata weryfikacyjna na konto pożyczkodawcy w niskiej kwocie na przykład 1 złoty. Realny czas sprawdzenia danych i wydania decyzji zależy więc od szybkości rejestracji przelewu przez bank. W najlepszym wypadku będzie to natychmiast, w najgorszym na drugi dzień roboczy. Drugi etap to sprawdzenie danych w bazach np. InfoMonitor. Odpowiedź z baz przesyłana jest zwykle w dni robocze, więc składając wniosek w normalny dzień w firmie, która bazy sprawdza na pewno zostanie szybko rozpatrzony.

Anonimowość to rzadko wymieniana, ale ważna zaleta pożyczek online, których udzielają parabanki. Zwłaszcza w małych miastach doskonale wiadomo kto wchodzi do banku i z jaką miną wychodzi. W przypadku pożyczek pozabankowych nikt nie musi wiedzieć o tym, że pożyczyliśmy pieniądze, w jakiej kwocie i od kogo. Po prostu nie jest to widoczne dla ogółu, a nawet najbliższa rodzina nie musi o tym wiedzieć, jeśli nie chcemy o tym mówić.

Akceptowane są różne źródła dochodu co jest kolejną przewagą parabanków nad bankami. Te drugie akceptują umowy o pracę, umowy zlecenie i o dzieło o charakterze stałym z minimum 6 miesięczną dokumentacją takich umów wstecz czy dochody z prowadzenia własnej firmy, o ile prowadzimy ją co najmniej rok. Parabanki akceptują po prostu źródła stałych dochodów. A sam dochód może być mniejszy niż ustawowa pensja minimalna – co wpłynie na wysokość pożyczki, ale nie sam fakt jej odmowy.

W przypadku pożyczek online można też przedłużać termin spłaty. Jest to korzystna opcja, ponieważ zwykle chwilówki spłaca się w jednej racie po 30 lub 60 dniach. Przedłużenie terminu spłaty jest dodatkowo płatne, ale w banku nie ma nawet płatnej opcji, aby przedłużyć termin wpłaty raty kredytu. Dlatego można to też zaliczyć jako zaletę przemawiającą na korzyść pożyczek pozabankowych.

Warto czytać opinie!

Parabanki dzielą się na te ze świetnymi opiniami, jak i na te z gorszymi, gdzie nie raz firmy oskarżane są o wysokie odsetki i nieprzyjemny w działaniu dział windykacji. Jednak zdarza się też, że niektóre firmy mają bardzo duży odrzut wniosków o pożyczkę mimo, że pobierają dość wysoką opłatę weryfikacyjną.

Szukając ofert pożyczek pozabankowych, a zwłaszcza przeglądając rankingi można znaleźć także opinie. Na przykład Vivus opinie ma bardzo dobre i przede wszystkim jest ich bardzo dużo. Jest to jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce na tę chwilę, więc nie dziwi ilość opinii. Jeśli jednak inna firma, która ma interesującą ofertę nie ma żadnych opinii lepiej wstrzymać się z decyzją o pożyczce tam, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo jak to działa. Firmy, które mają opinie – nawet jeśli są złe – są lepsze, ponieważ dokładnie wiemy od innych pożyczkobiorców na co zwrócić uwagę, jak przebiegał proces udzielania pożyczki albo choćby jakie są realne koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *